Organların Mizacı

Organların Mizacı

Organların Mizacı

Her bir organı kendisine has mizacı organların mizacı ile tanımlanma ve onların kendilerine has mizacında ortaya çıkma ihtimali olan hastalıkları bilme, hastalıklara teşhis koyma, tedavi tedbirlerini amaca uygun olarak seçme tedavi başarısının sonucunda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla aşağıda organların mizaçları üzerine ayrı ayrı duracağız:

1-  Kalbin Mizacı:

Organların mizacı yazımızın ilk karakteri kalp. Kalbin ana mizacı kuru sıcak olsa da; akciğer aralığında bulunması ve bedeni dolaşarak gelen akciğerde oksijen-karbondioksit değişiminden sonra kendi içeriğinde ruhi kuvvet vekili olan saf havayı tutan kanın sürekli devir daim hale olması dolayısıyla kalbin kuru sıcak hali azalmakta ve kalp nemli sıcak hale dönüşmektedir. Bundan dolayı kalbin mizacı nemli sıcak olarak kabul edilmektedir.

2-  Karaciğer ve Kasların Mizacı:

Karaciğerin 4 hıltı olgunlaştırma, üretme ve hıltları türlere ayırma işlevinin dışında, kalpten gelen kan ile sürekli beslenmesi ve kasların da kalpten doğrudan gelen kana maruz kalmasından dolayı karaciğer ve kasların mizacı da nemli sıcak olarak kabul edilmektedir.

"<yoastmark

3-  Yutak, On iki Parmak ve İnce Bağırsakların Mizacı:

Yutağın akciğer aralığında kalbin yanında olması ve on iki parmak bağırsağı ile ince bağırsak içine kuru sıcak özellikteki safra sıvısının akıp durması nedeni ile yutak, on iki parmak bağırsağı ve ince bağırsakların organların mizacı konusunda nemli sıcak olarak kabul edilmektedirler.

4-  Midenin Mizacı:

Midenin ana mizacı nemli sıcak olsa da, mide öz suyunun etkisi bunun yanında dalaktaki sevda hıltının tesiri ile nemli soğuğa meyil etmektedir.

5-  Kalın Bağırsak ve İdrar Kesesinin Mizacı:

Bu organlar metabolik olaylar sonrası açığa çıkan atıkları ve bedende hastalığa sebep oluşturacak besinlerin belirli bir süre bekletildiği organlar olması hasebiyle ve sıcak mizaçlı organlardan uzak yerlerde konumlanmış olmaları nedeni ile organların mizacı kuru soğuğa meyil etmektedir.

6-  Dalağın Mizacı:

Dalak sevda hıltını muhafaza eden organ olması nedeni ile mizacı kuru soğuktur.

7-  Beyin, Omurilik, Kas Üzerindeki Yağ Tabakaları ve Sıvıların Mizacı:

Büyük-küçük ölçekli bedendeki organlar ve bağırsaklar üzerindeki yağlar, beyin, omurilik ve hücreler arasında bulunan sıvılar ayrıca eklem aralarında bulunan sıvıların mizacı nemli soğuktur.

8-  Kemik, Damar, Tendonlar, Kıkırdak, lifler, Saç ve tırnakların Mizacı:

Kemik, tendon, kıkırdak, lifler, kaslar, saç ve tırnakların mizacı kuru soğuk olarak kabul edilmektedir.

9-  Akciğerin Mizacı:

Akciğerin ana mizacı nemli soğuk olsa da, devamlı hareket halinde olan kalbin yanında olması, bunun yanında fazlasıyla kuru ve soğukluğu istemeyen bir organ olması nedeni ile nemli sıcağa meyil etmektedir.

10-   Derinin Mizacı:

Derinin mizacı her bir kişinin tabii mizacı ile aynı olduğu düşünülse de, dahili ve harici muhitlerin tesirinden kuruya meyilli mutedil bir mizaca sahiptir.

11-   Ellerin Mizacı:

Tüm organlar içinde en mutedil organ bilhassa elin işaret parmak ucudur. Diğer parmaklar, avuç içi, elin üst kısmının mizacı ise mutedilliğe meyilli kabul edilmektedir.

12-  Böbreğin Mizacı:

Organların mizacı yazımızda son organımız böbrek. Evet böbrek ve onun etrafını saran yağların mizacı nemli soğuk olarak kabul edilmektedir.

Uzman Eczacı Fidan Pesen Özdoğan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir