Akciğerin Mizacı

Akciğerin Mizacı

Geleneksel Uygur tıbbında akciğerin mizacı nemli soğuk arkadaşlar. Bakıldığı zaman tam kalp ile akciğer yan yanadır. Kalbin mizacı kuru sıcak, akciğerin mizacı nemli soğuktur. Peki bu iki organın yan yana olması bize nasıl bir avantaj sağlıyor?

Kalp kuru sıcak, akciğere kuruluk ve sıcaklık sağlıyor, akciğer nemli soğuk olduğu için kalbe nemlilik ve soğukluk veriyor. Bir nevi fan görevi görüyor. Vücudu böyle incelediğimiz zaman soğuktan en çok etkilenen organımız dendiği zaman hemen hemen hepimizin aklına akciğer gelmektedir. Neden? Çünkü nemli soğuk mizaca sahiptir. Dolayısıyla nemli soğuk mizaçlı olduğundan dolayı birtakım soğuklukla ilgili hastalıklara maruz kaldığımız zaman akciğeri bizim ısıtmamız gerekiyor. Tıpkı kalbin onu ısıtması gibi. Kalbin ısıtması yeterli olmadığında bizi ona ekstra destek vermemiz gerekiyor. Peki böyle bir durumda bizim ne yapmamız gerekiyor?

Akciğerin mizacı ile alakalı akciğerin nemini ve soğukluğunu hafif düşürecek gıdalarla, soğutacak ve nemlendirecek gıdalardan da uzak durarak müdahale etmemiz gerekiyor. Mesela bunu örnekle açıklayalım. Akciğerin mizacını hangi gıdalar kuruluk ve sıcağa meyil ettirir?

Soğan, sarımsak, zencefil ve bazı baharatlar kullanarak akciğerin kuruluk ve sıcaklığını sağlayabilirsiniz. Peki hangi gıdalardan uzak durmamız gerekiyor? Nemli soğuk mizaçlı gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Bu arada bunların tümü herhangi bir şekilde özel bir hastalık yok ise kullanılabilir. Nemli soğuk mizaçlı gıdalar neler? Süt ve süt ürünleri, salata malzemeleri, doğrudan buzdolabından aldığımız soğuk gıdalar, ayrıca pişmemiş çiğ olan gıdalar çoğunlukla nemli soğuk mizaca sahiptir. Bunlar dışında akciğerlerinizi üşüttünüz, ne yapmanız gerekiyor? Zencefil, kimyon, tarçın, karanfil çaylarını bolca tüketebilirsiniz.

Mizaçlarınız ve sorularınız için aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz. En kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

Uzman Eczacı Fidan PESEN ÖZDOĞAN

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir