Karaciğerin Mizacı

Karaciğerin Mizacı

Bugünkü yazımızda karaciğerin mizacı hakkında bilgi vereceğiz. Karaciğerin mizacı nemli sıcaktır ama nemli sıcak mizaca sahip olmasının birtakım nedenleri vardır. Yine bizim bedenimizde tabii kuvvetin en önemli organlarından birisi karaciğerdir. Peki karaciğere kısa şöyle bir bakalım.

Karaciğerin Özellikleri

Birinci özelliği madde alışverişini en önemli merkezi. İkincisi bedenimizin aldığı tüm gıdaları, maddeleri hıltlara çeviren yegane organlarımızdan birisidir. Peki neler yapıyor? Öncelikli olarak şeker, yağ, protein, vitamin ve birtakım hormonların bedene sağlam girmesi hususunda yardımcı oluyor. Aldığımız, sayabileceğimiz tüm gıdalar vücudumuzda belli bir sindirimden geçtikten sonra karaciğere geçip karaciğerde asıl bizim hılt oluşumumuza yardımcı oluyor. Bu işlemleri geçekleştirirken hücrelerin içerisinde çok ciddi reaksiyonlar başlar. Bu reaksiyonlar ise karaciğer de sıcaklık oluşturur. Bu sıcaklığın oluşmasıyla ve reaksiyonlarla birlikte ciddi bir kuvvet oluşur. Karaciğer ise oluşan bu kuvvet ve sıcaklığı bedene dağıtmaktadır. Burası çok önem verdiğimiz bir husustur. Yine aldığımız maddeleri beden hücrelerinin çekebileceği şekle çevirir ve zehirli maddeler var ise bu maddeleri şehirleştirerek bedene alınmasını sağlar. 

Karaciğerin Yeri Nerede?

Konum olarak baktığımızda karaciğer alt kısmında safra kesesi bulunurken yukarı baktığımızda kalp bulunmaktadır. Dolayısıyla vücutta sıcak mizaca sahip olduğu bu açıdan ortada. İkinci durum ise bedene baktığımız zaman çoğunluğu su maddesinden oluşurken adlığımız tüm gıdalarda ise bir şekilde su içermesi gerekiyor ki bedenimizde su miktarı yüksek olsun. Dolayısıyla buradan baktığımız zaman karaciğerin mizacının nem içermesi gerekiyor. Buradan sonuca ulaştığımıza göre karaciğerin mizacı nemli sıcaktır.

Peki, karaciğerin mizacının nemli sıcak olarak korumak için metabolik faaliyetlerini korumak için ne yapmak gerekiyor? 

  1. Öncelikle aldığımız gıdaların paket gıda olmamasına özen göstermeliyiz. Bu gıdalar karaciğer tarafından yabancı madde olarak algılanmaktadır.
  2. Karaciğerin mizacı korumak için karaciğer dostu bitkilerden birisi olan kara hindiba bitkisini sirkede bekletip günlük bir miktar tükettiğinizde karaciğerin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Daha fazla detaylı bilgi için aşağıda bulunan videoyu izleyebilir, yorumlar kısmından kafanıza takılan soruları bize yazabilirsiniz…

Uzman Eczacı Fidan Pesen Özdoğan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir